Naszywkę zrobiłem 2019-02-16 (sobota) na apteczkę osobistą.
Notatnik krawiecki to krótkie notatki, zawierające moje spostrzeżenia i przemyślenia, które pojawiły się podczas tworzenia konkretnego przedmiotu. Wciąż doskonalę warsztat krawiecki, zarówno od strony umiejętności, jak i sprzętu, a tego rodzaju wpisy mają pomóc mi uporządkować wiedzę i doświadczenie. Wpisy z tego działu mogą być skomplikowane, szczegółowe, zawierać niedomówienia oraz informacje, które będzie w stanie “rozszyfrować” tylko moja skromna osoba. Treść może być pozbawiona zdjęć. Jeśli mimo wszystko uznasz to co zamieściłem za wartościowe, zapraszam Cię do zostawienia komentarza. Będzie mi miło =)
Materiały
- samozaciskowa opaska odblaskowa z PVC na nadgarstek lub kostkę,
- tkanina poliamidowa wysoce odporna na przetarcia,
- rzep “haczyki”,
- nić poliestrowa.
Narzędzia
- wieloczynnościowa maszyna do szycia (stopka uniwersalna),
- liniały magnetyczne,
- mata samoregenerująca,
- nóż krążkowy,
- nóż z ostrzem łamanym,
- linijka,
- nożyczki krawieckie,
- nożyczki do nitek,
- zapalniczka
- kartka w kratkę, ołówek z gumką, dwustronna taśma klejąca (cienka).
Spostrzeżenia i przemyślenia
- Literki, o wysokości najwyżej 25 mm, naszkicowane na kartce w kratkę tak, aby tworzyły napis, przylepiamy za pomocą cienkiej taśmy dwustronnej do spodniej strony opróżnionej z metalowej sprężyny opaski odblaskowej. Przyspiesza to znacznie pracę, ponieważ nie trzeba rozcinać opaski przed wycinaniem literek, chociaż cierpi nieco dokładność wycinania i nożyk z ostrzem łamanym należy prowadzić nieco dalej, niż koniec wycinanej linii.
- Literki napisu wycinamy od razu wszystkie, co przyspiesza pracę, według następującej kolejności linii cięcia:
- wszystkie linie wewnątrz literek oraz linie skośne,
- linie w poprzek, znajdujące się po lewej i prawej stronie każdej literki,
- linie wzdłuż, znajdujące się na górze i dole całego napisu.
- Literki naszywamy najpierw na docięty do wysokości naszywki (w omawianym przypadku 35 mm) pasek taniny odpornej na przetarcia z użyciem ściegu łańcuszkowego (6 mm). Naszywanie bezpośrednio na rzep skutkuje przepuszczaniem ściegu przez maszynę i takie przeszycie wygląda nieestetycznie. Szyć należy powoli, co również ogranicza powyższe zjawisko.
- Literki przyszywamy najpierw przez środek, podkładając kolejną literkę, gdy dojdzie do pierwszego wkłucia igły w tkaninę poza obrysem aktualnie przyszywanej literki. Dbamy o odstęp pomiędzy literkami i ich ustawienie, ponieważ stopka uniwersalna ma skłonność do przesuwania i przekręcania literek.
- Jeśli dojdzie do nieznacznego przekręcenia literki podczas przyszywania przez środek, można ją delikatnie naprostować palcami w niewielkim zakresie. Podobnie, można wykorzystać tarcie stopki maszyny do szycia. Literkę obróconą zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo), aby ją trochę naprostować, należy przyszywać, mając już gotowy szew środkowy po prawej stronie stopki. Transporter, ciągnąc za tkaninę od spodu i jednocześnie stopka, napierając na literkę od góry, odrobinę ją “wyprowadzą”, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (w lewo).
- Tkaninę z naszytymi literkami przyszywamy do rzepa ściegiem stębnowym (4 mm) pomiędzy szwami wykonanymi ściegiem łańcuszkowym. Jest to konieczne, aby tkanina nie odspajała się od rzepa; ułatwia też dalszą pracę.
- Rzep docinamy nożyczkami, najpierw prostopadle do osi wzdłużnej, a następnie równolegle, wykorzystując krawędź tkaniny wysokoodpornej jako prowadnicę.
- Obdziergujemy brzegi naszywki, gęstym ściegiem zygzakowym (0,5 mm / 4 mm), mając naszywkę po lewej stronie stopki maszyny do szycia. Uważamy, aby nie przeszyć za daleko i po dojściu do końca bieżącej krawędzi igłę wbijamy na rogu naszywki, a naszywkę obracamy o 90°, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i kontynuujemy zabezpieczanie brzegów. Nie używamy stopki do ściegu owerlokowego! Jej języczek uniemożliwiłby obrót naszywki bez naciągania nici.
- Koniec nici przycinamy do wymiaru 3–5 mm i opalamy zapalniczką. Nie jest potrzebne ryglowanie szwu.
- Po przygotowaniu noża krążkowego do pracy, należy ponownie wcisnąć jego spust (pod palcem wskazującym). Bezpiecznik (pod kciukiem) nie zawsze wyskakuje do końca, co skutkuje złożeniem się ostrza w trakcie cięcia. Od razu po wykonaniu cięcia ostrze noża zabezpieczamy — jest niezwykle ostre.