Dziś lista działań, które mogą zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV‑2, ale też innych patogenów w naszej populacji. Do większości tych zaleceń zastosował się w ostatnim czasie niemal każdy z nas, ale jest jeszcze kilka innych kroków, które można poczynić.
- Zostań w domu i maksymalnie ogranicz bezpośrednie kontakty społeczne. Nie odwiedzaj rodziny i znajomych, zwłaszcza osób starszych (są szczególnie narażone, ale zachowaj z nimi kontakt telefoniczny, e‑mailowy, przez komunikator — potrzebują Twojej obecności chociaż w ten sposób). Pracuj zdalnie z domu (nie z kawiarni), o ile to tylko możliwe.
- Często myj ręce ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 s (ale to już wiesz). Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, często dezynfekuj je płynem lub żelem odkażającym, w szczególności po dotknięciu takich utensyliów jak poręcze, trzymadełka w autobusach i inne publiczne przedmioty.
- Dezynfekuj powierzchnie, nie tylko blaty biurek i stołów, ale też włączniki światła, klamki, klawiatury, myszki i wszystko czego dotykasz, zwłaszcza gdy dotykasz tego potencjalnie skażonymi rękoma tuż po przyjściu do domu. Regularnie dezynfekuj smartfona i tablet oraz ich pokrowce, jeśli takowych używasz!
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Trzymaj dystans 2–3 metrów od innych osób, nie mieszkających z Tobą (jeśli z Tobą mieszkają, a jesteś bezobjawowym nosicielem wirusa, prawdopodobnie i tak są zakażone).
- Unikaj środków komunikacji publicznej oraz zgromadzeń w miejscach publicznych. Jeśli dotychczas planowałeś jechać autobusem, lepiej zrób sobie spacer (o ile nie ma przeciwwskazań medycznych); oprócz zmniejszenia ryzyka infekcji koronawirusem, zrobi to dobrze Twojemu układowi sercowo-naczyniowemu.
- Noś maseczkę jednorazową, przeciwpyłową, szalokominiarkę (buffa), chustę, szalik, cokolwiek, co jest czyste i osłoni usta oraz nos, ograniczając rozpylanie aerozolu powstającego podczas oddychania, mówienia, kichania i kaszlu. Zwłaszcza w miejscach publicznych, sklepach, aptekach ograniczysz w ten sposób zakażanie drogą kropelkową. Po przyjściu do domu maseczkę utylizuj (np. włóż do foliowego worka, szczelnie zamknij i wyrzuć do śmietnika) lub poddaj sterylizacji, jeśli maseczka się do tego nadaje. Prostym rozwiązaniem jest posiadanie przynajmniej dwóch, a najlepiej trzech maseczek tkaninowych/dzianinowych — jednej na sobie, drugiej w zapasie i trzeciej suszącej się po praniu 😉
- Myj włosy. O tym się nie mówi, ale na włosach również osiadają zanieczyszczenia (w tym wirusy). Włosów dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli dotychczas myłeś (myłaś) włosy raz na tydzień, wyrób sobie nawyk mycia głowy codziennie, najlepiej zaraz po przyjściu do domu, a najpóźniej przed położeniem się spać. Wirus nie zostanie przeniesiony wtedy na poduszkę i dalej na Twoje błony śluzowe.
- Regularnie bierz prysznic, zwłaszcza, że idzie ocieplenie i większa niż w chłodne dni część ciała będzie odsłonięta, tym samym bardziej narażona na “osiadanie wirusów”.
- Ubranie zewnętrzne i ubranie domowe nie powinny mieć ze sobą kontaktu. Nie chodź po domu w ubraniu, które miałeś na zewnątrz i vice versa. Często pierz ubrania (wirusa unieczynniają m.in. wodne roztwory detergentów).
- Dezynfekuj produkty opakowaniowe. Wszelkie kartony, pudełka, foliowe opakowania z wędlinami lub mrożonkami są potencjalnie skażone i przed trafieniem do lodówki powinny zostać zdezynfekowane. Produkty, które nie wymagają chłodzenia i są stosunkowo trwałe (np. kartony z mlekiem UHT, jabłka) możesz zostawić na kilka dni w chłodnym, przewiewnym miejscu, w którym ulegną przynajmniej częściowej dekontaminacji. O myciu warzyw i owoców bezpośrednio przed spożyciem chyba nie muszę przypominać.
- Kichaj lub kasłaj w zgięcie łokciowe, jeśli nie masz założonego środka ochrony twarzy wymienionego w pkt. 5 lub masz założoną półmaskę przeciwpyłową z co najmniej jednym zaworem wylotowym.
- Używaj jednorazowych ręczników w miejscu pracy (o ile nadal pracujesz w przedsiębiorstwie a nie zdalnie, z domu).
- Dezynfekuj pojemniki z prowiantem po wyjęciu ich z firmowej lodówki. Lodówka to “miejsce publiczne”.
- Jeśli masz takie objawy jak: wysoka gorączka, suchy kaszel, duszności, skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Nie są to jedyne działania, które możemy podjąć w walce z koronawirusem. Podziel się w komentarzu jakie sposoby na koronawirusa stosujesz.
Materiały źródłowe:
- https://www.gov.pl/web/koronawirus/
- https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/
- https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/