Adapter wentylatora ze zintegrowanym tzw. fan ductem oraz podkładki dystansowe z tej modyfikacji umożliwiają zastosowanie w głowicy drukarki Ender 3 (Ender 3X) cichych wentylatorów osiowych 4020 zamiast oryginalnych, wyjących, wentylatorów 4010 (osiowego i promieniowego).
Główny cel tego projektu — wyciszenie drukarki 3D — już znacie. Celami pobocznymi były:
- jak najniższa masa adaptera wentylatora chłodzącego filament,
- możliwie prosty model, umożliwiający wydruk bez zastosowania raftu i podpór,
- użycie tych fajnych, moletowanych śrubek M2, które mocowały wentylator promieniowy do zamocowania adaptera wentylatora osiowego.
Osiągnąłem to, podejrzewam — nie przeprowadzałem jeszcze symulacji — że kosztem laminarności przepływu powietrza przez fan duct. Dmucha wystarczająco do uzyskania mocnych wydruków o ładnej powierzchni, więc nie wiem, czy zdecyduję się poświęcić więcej uwagi na powyższy temat.
Na modyfikację składa się kilka elementów. Przede wszystkim są to:
- adapter wentylatora (fan duct),
- 2 podkładki dystansowe 10 mm walcowe lub 1 walcowa i 1 prostopadłościenna (płytka najazdowa krańcówki, zderzak — niezbędna do zastosowania z niektórymi innymi modyfikacjami).
Potrzebne będą dodatkowe elementy:
- 4 szt. śrub M3x20 do przymocowania wentylatora osiowego 4020 chłodzącego radiator hot-endu,
- 3 szt. śrub M3x25 do przymocowania wentylatora osiowego 4020 do adaptera,
- 2 szt. śrub M3x14 do przymocowania metalowej klatki do karetki drukarki 3D,
- 2 przetworniczki impulsowe 24 na 12 lub 5 V (w zależności od użytych wentylatorów)*,
- 2 wentylatory 4020 (w mojej drukarce na tę chwilę pracują nienagannie Fander Roxo FRX3-4020L. Może i nie są bardzo wydajne, ale za to prawie bezszelestne),
- materiały pomocnicze: koszulki termokurczliwe, olejowe, trytrytki, stop lutowniczy i topnik.
*) Przez jakiś czas zamiast przetworniczki wentylatora chłodzącego radiator hot-endu pracował stabilizator liniowy 7812 i nie grzał się nadmiernie, ale też nie był traktowany przebiegiem prostokątnym PWM, jak to ma miejsce w przypadku sterowania wentylatora chłodzącego filament.
Adapter wentylatora oraz podkładki będą jeździły z całą karetką drukarki, warto więc zadbać o to, aby były wystarczająco odporne mechanicznie i jednocześnie lekkie. W przypadku mojej drukarki, swoje zadanie spełniają wydruki z PLA o ściankach grubości 3 warstw i rektylinearnym wypełnieniu 20% przy grubości warstwy 0,2 mm.
Gwintowanie i dlaczego tak
Niezbędne jest nagwintowanie 3 otworów w adapterze do zamocowania wentylatora 4020. Można na sucho, ale kto nie smaruje ten nie jedzie. Polecam smarowanie gwintownika smarem silikonowym — gwint wychodzi lepszej jakości.
Mogłem co prawda w projekcie uwzględnić użycie nakrętek M3 albo wtapianych tulejek gwintowanych, ale nie chciałem zwiększać już i tak nadprogramowo powiększonej masy głowicy drukującej: w końcu główną zaletą Bowden extrudera jest właśnie jej nieduża bezwładność i możliwość drukowania z względnie dużymi prędkościami przy ograniczonej sztywności całej drukarki 3D. Z tego m.in. powodu zdecydowałem się na użycie jedynie 3 śrub mocujących wentylator do adaptera.
Swap 4010 na 4020
Procedura podmiany wentylatorów drukarki 3D jest mniej więcej taka:
- odkręcamy metalową klatkę osłaniającą hot-end,
- wymieniamy wentylator 4010 na 4020, ten ostatni przykręcając śrubami M3x20,
- przykręcamy klatkę do karetki za pomocą podkładek dystansowych 10 mm i śrub M3x14,
- odkręcamy wentylator promieniowy 4010 z prawej strony klatki i w jego miejsce przykręcamy adapter wentylatora 4020. Oryginalnych śrubek M2 krótszych używamy bliżej przodu klatki a dłuższych z tyłu,
- przykręcamy wentylator 4020 do adaptera za pomocą śrub M3x25,
- Podłączamy wentylatory do odpowiednich przewodów za pośrednictwem przetwornic impulsowych. W przetwornicach, które zastosowałem, trzeba było jeszcze ustawić odpowiednie napięcie, poprzez przecięcie ścieżki i wykonanie zworki pomiędzy odpowiednimi polami lutowniczymi. Nie w każdej przetwornicy tak będzie,
- dokładnie izolujemy przetwornice i przymocowujemy trytrytkami do koszulki osłaniającej przewody doprowadzone do głowicy drukującej.*
*) Przetworniczki można umieścić w obudowie płyty głównej drukarki, co obniży masę karetki. Niestety będzie to wymagać nieco więcej zręcznościowych fikołków.
2022 — Wrażenia z eksploatacji
Po dwóch latach eksploatacji i dziesiątkach, jeśli nie setkach wydruków, adapter wentylatora osiowego nadal spisuje się znakomicie i nie nosi śladów zużycia =)
Pliki oraz niezbędne informacje do wydruku znajdziesz pod adresem: