Jak zwiększyć zasięg PMR 446

Element pasywny - promiennik satynowany na pasmo PMR446

Więk­szość radio­te­le­fo­nów PMR446 wypo­sa­ża­na jest fabrycz­nie w nie­wiel­ką, zin­te­gro­wa­ną anten­kę heli­kal­ną, pra­cu­ją­cą w try­bie nor­mal­nym. Ante­na tego rodza­ju — wyglą­da­ją­ca jak cia­sna sprę­żyn­ka — ma cha­rak­te­ry­sty­kę pro­mie­nio­wa­nia zbli­żo­ną do mono­po­la. W trans­ce­ive­rach PMR ante­na pra­cu­je w pola­ry­za­cji pio­no­wej. Cha­rak­te­ry­sty­ka pro­mie­nio­wa­nia takiej ante­ny przy­po­mi­na donu­ta (pącz­ka z dziurką).

Jest to dość “pęka­ty pączek” i wobec tego zasięg PMR-ki — sko­ro jej ERP (ang. Effec­ti­ve Radia­ted Power, efek­tyw­na moc wypro­mie­nio­wa­na) się nie zmie­nia i wyno­si mak­sy­mal­nie 500 mW — moż­na popra­wić w zasa­dzie w jeden spo­sób: “spłasz­cza­jąc donu­ta”, a że ta ener­gia musi się gdzieś podziać, “elek­tro­ma­gne­tycz­ny pączek” rozej­dzie się na boki.

Aby odpo­wied­nio ukie­run­ko­wać fale elek­tro­ma­gne­tycz­ne, naj­prost­szym roz­wią­za­niem jest umiesz­cze­nie obok anten­ki radio PMR, rów­no­le­gle do niej, ele­men­tu pasyw­ne­go w posta­ci rur­ki odpo­wied­niej dłu­go­ści. Ide­ałem była­by sre­brzo­na, cien­ko­ścien­na, rur­ka mie­dzia­na, ponie­waż przy takich czę­sto­tli­wo­ściach pra­cy (446,0–446,2 MHz) uwi­dacz­nia się efekt naskór­ko­wy i prąd indu­ko­wa­ny przez ante­nę heli­kal­ną w rur­ce będzie pły­nął głów­nie przy powierzch­ni tej ostat­niej. Roz­wią­za­nie dro­gie i nie­prak­tycz­ne (przy­cięż­ka­we). Sen­sow­nym mate­ria­łem wyda­je się rur­ka alu­mi­nio­wa o śred­ni­cy 8–12 mm, któ­ra jest lek­ka i odpor­na na koro­zję.

Charakterystyka promieniowania dookólnej anteny pionowej (monopola) w zależności od jego długości

Co do dłu­go­ści, opcje mamy zasad­ni­czo dwie skraj­ne oraz warian­ty pośred­nie: 1/2 dłu­go­ści fali i 5/8 lamb­da. Pół­fa­lo­wy mono­pol jest lek­ki i kom­pak­to­wy, ale jeśli zale­ży nam na zasię­gu, mono­pol 5/8λ powi­nien być sku­tecz­niej­szy, kosz­tem poręcz­no­ści oraz czę­ści ener­gii pro­mie­nio­wa­nej w nie­bo (poja­wia­ją się dodat­ko­we list­ki w cha­rak­te­ry­sty­ce — tyle teo­ria, pomia­rów nie prze­pro­wa­dza­łem). Pomi­jam zupeł­nie kwe­stię ewen­tu­al­nych prze­ciw­wag, oraz to, że układ rur­ka — anten­ka przy­po­mi­na nie­co ante­nę typu J.

Obliczanie anteny 1/2λ lub 5/8λ dla pasma PMR 446

Z racji tego, że pro­mien­nik nie jest zro­bio­ny z cien­kie­go dru­tu tyl­ko z rur­ki, pod­czas obli­cza­nia jego wymia­rów nale­ży wziąć pod uwa­gę znacz­ny współ­czyn­nik skró­ce­nia, wyni­ka­ją­cy z nie­du­żej smu­kło­ści ele­men­tu. Odpo­wied­ni wykres, z któ­re­go ww. wsp. może­my wyzna­czyć meto­dą gra­ficz­ną, znaj­du­je się w książ­ce mgr inż. Zdzi­sła­wa Bień­kow­skie­go pt. Porad­nik Ultra­Krót­ko­Fa­low­ca na str. 858.

Wyznaczanie współczynnika skrócenia w zależności od smukłości rezonatora

  1. Liczy­my dłu­gość ante­ny: L0=λ/2=c/f/2 (dla 1/2 dłu­go­ści fali) lub L0=c/f*5/8 (dla 5/8), gdzie c=299792458 m/s, f=446,1x106 Hz (śro­dek pasma PMR446)
  2. Obli­cza­my smu­kłość ele­men­tu: L0/D, gdzie D=0,010 m (0,008 albo 0,012 m zależ­nie od śred­ni­cy rurki)
  3. Z wykre­su odczy­tu­je­my współ­czyn­nik skró­ce­nia K dla smu­kło­ści L0/D pro­mien­ni­ka
  4. Nowa dłu­gość pro­mien­ni­ka to L1=L0*K

Powyż­szą sekwen­cję może­my powtó­rzyć dowol­ną ilość razy, ponie­waż przy skra­ca­niu rur­ki zmniej­sza się jej smu­kłość i tym samym współ­czyn­nik skró­ce­nia będzie inny, ale przy czę­sto­tli­wo­ściach rzę­du 446 MHz — dla oma­wia­ne­go przy­kła­du — zmia­ny będą kosme­tycz­ne (do kil­ku mm) i nie war­to zawra­cać sobie nimi gło­wy. Pierw­sze (L1) lub dru­gie (L2) przy­bli­że­nie w zupeł­no­ści wystar­czy. Mnie wyszło L1=293 mm dla “anten­ki” 1/2λ i taką przyciąłem.

Trzymadełko i kapturek

Do tym­cza­so­we­go przy­mo­co­wa­nia pro­mien­ni­ka do ante­ny radio­te­le­fo­nu Moto­ro­la T82 Extre­me zapro­jek­to­wa­łem trzy­ma­deł­ko oraz kap­tu­rek do wydru­ku 3D. Adap­ter róż­ni się nie­co od tych, z któ­ry­mi się spo­tka­łem. Przede wszyst­kim uszczel­nia rur­kę — pro­mien­nik od dołu oraz pro­wa­dzi ją niżej, rów­no­le­gle do ante­ny heli­kal­nej wbu­do­wa­nej w PMR-kę, a nie rów­no­le­gle do bocz­nej powierzch­ni czar­no-żół­tej ela­stycz­nej osło­ny i sko­śnie do ante­ny. W jakimś, nie­znacz­nym stop­niu powin­no to popra­wiać sprzę­że­nie i… estetykę.

Trzymadełko (uchwyt, adapter) promiennika na pasmo PMR 446Zaślepka (zatyczka, kapturek) promiennika na pasmo PMR 446

Adap­ter i zaślep­kę dru­ko­wa­łem 3D z PLA, z wypeł­nie­niem 20%, bez pod­pór, z obrze­żem na 5–10 mm, ponie­waż zda­rza­ło się, że ele­men­ty odkle­ja­ły się od sto­łu dru­kar­ki 3D w koń­co­wej fazie (są dość wyso­kie w sto­sun­ku do powierzch­ni pod­sta­wy). W przej­ściów­ce na dol­nej kra­wę­dzi kie­sze­ni ante­ny zapro­jek­to­wa­łem nie­wiel­ką faz­kę, gdyż pierw­sza war­stwa wydru­ku bywa ostra i chcia­łem unik­nąć nisz­cze­nia radio­te­le­fo­nu PMR w tym miejscu.

Motorola T82 Extreme z zamocowanym za pomocą adaptera promiennikiem zakończonym zaślepką


Pli­ki oraz nie­zbęd­ne infor­ma­cje do wydru­ku znaj­dziesz pod adresem:

https://www.thingiverse.com/thing:6782421

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

* Przeczytaj poniższą treść i wyraź zgodę, aby dodać komentarz.

*

Rozumiem i zgadzam się